Vocabulary A-Z Product Features


Resources for Effective Vocabulary Instruction and Practice

Vocabulary A-Z combines premade and custom vocabulary word lists and lessons with online game-based activities, quizzes, and digital reporting to make it easy for K-5 teachers to deliver effective vocabulary instruction and practice.

Vocabulary A-Z Examples

Premade Vocabulary Lessons

Quickly access thousands of premade vocabulary lessons to connect vocabulary instruction to popular reading series texts, Raz-Plus / Reading A-Z leveled books, Science A-Z units, and ELL Edition resources.

Extensive Vocabulary Word Lists

Easily create custom vocabulary lessons from an extensive collection of categorized word lists that make it easy to connect vocabulary instruction to current topics of study.

5-Day Lesson Plans

Instantly generate printable 5-day lesson plans to support instruction. Lesson plans incorporate research-based best practices that teach words based on context and meaning, not memorization.

Engaging Online Practice

Digitally assign differentiated vocabulary lessons for independent practice. Online, game-based practice activities and quizzes dynamically incorporate vocabulary from assigned lessons and make learning fun.

Mobile Access

Support vocabulary practice anywhere with the included Kids A-Z mobile app for Apple, Android, and Amazon mobile devices.

Valuable Data to Inform Instruction

Measure engagement, monitor progress, and inform individual and class-wide instructional needs using digital activity and assignment reports.


PRICING

Retail price is $69.95 Your price is $64.95

Offer expires at 11:59 p.m. CT on Monday, September 30, 2020. Offer valid for purchase of 12-month subscriptions of individual products (collections not included). Sale prices reflect the cost per classroom. Offer is valid for up to 9 classrooms. For 10+ classroom orders, please contact us online. Offer may not be eligible in all international markets. Have questions about ordering? Visit our Support Center for answers.

Retail Price is per classroom or family/home. For 10+ classrooms, contact us for volume pricing.